Monday, August 25, 2014

Theatre Tampa Bay announces its 2014 award nominations

Posted By on Mon, Aug 25, 2014 at 11:01 PM

click to enlarge BIG FANS: freeFall's  Mikado is the production with the most nominations — 12.  - LISA FERRANTE, LISA MIA STUDIOS
  • LISA FERRANTE, LISA MIA STUDIOS
  • BIG FANS: freeFall's Mikado is the production with the most nominations — 12.

While the rest of America watched the same TV shows and stars win the same Emmys, Theatre Tampa Bay convened local actors, directors and other stage professionals to announce the 2014 Theatre Tampa Bay Awards at Tampa Theatre. (Say that 10 times fast!)

The awards show will take place Oct. 6 at the Palladium Theater in St. Petersburg. Visit theatretampabay.org for more info.

And the nominees are ... 

Outstanding Featured Actor, Play
Larry Alexander, The Normal Heart, freefall Theatre
Ned Averill-Snell, Inventing Van Gogh, Jobsite Theater
Alan Bomar Jones, Two Trains Running, American Stage Theatre Company
Greyson Lewis, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Alex Perez, Shipwrecked! An Entertainment, New Stage Theatre & Conservatory
Ranney, Two Trains Running, American Stage Theatre Company
Jim Sorensen, The Normal Heart, freefall Theatre

Outstanding Featured Actor, Musical
Robert Aronson, The Mikado, freefall Theatre
Scott Daniel, The Wiz, American Stage Theatre Company
Jim Sorensen, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Patrick Ryan Sullivan, The Mikado, freefall Theatre
Chris Vaughn, The Burnt Part Boys, freefall Theatre

Outstanding Featured Actress, Play
Roxanne Fay, The Normal Heart, freefall Theatre
Elizabeth Fendrick, All New People, Jobsite Theater
Georgia Mallory Guy, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Dana Kovar, A Thousand Clowns, Hat Trick Theatre Productions
Nicole Jeannine Smith, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Gi Young Sung, Shipwrecked! An Entertainment, New Stage Theatre & Conservatory

Outstanding Featured Actress, Musical
Colette Boudreaux, West Side Story, The St. Petersburg Opera
Whitney Drake, Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory
Jaime Giangrande-Holcom, Return to the Forbidden Planet, Jobsite Theater
Eileen Sanders, Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory
Ericka Womack-Brown, Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory

Outstanding Sound Design
Eric Davis, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Karla Hartley, Two Trains Running, American Stage Theatre Company
Karla Hartley, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Todd Olson, Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
Todd Olson, The Birds, American Stage Theatre Company

Outstanding Costume/Wig/Makeup Design
Mike & Kathy Buck Designs, Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
Eric Davis, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Eric Davis/Scott Daniel,The Mikado, freefall Theatre
Melinda Kajando, The Sugarbean Sisters, Stageworks Theatre
Trish Kelley, God of Carnage, American Stage Theatre Company

Outstanding Lighting Design
Keith Arsenault, Cat on a Hot Tin Roof, Tampa Repertory Theatre
Ian Beck, Miracle on South Division Street, A Simple Theatre
Kaylin Guess, Inventing Van Gogh, Jobsite Theater
Joseph P. Oshry, Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
Joseph P. Oshry, The Birds, American Stage Theatre Company
Mike Wood, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Mike Wood, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Mike Wood, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre

Outstanding Set Design
Scott Cooper, Miracle on South Division Street, A Simple Theatre
Matt Davis, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Jeffrey Dean,The Birds, American Stage Theatre Company
Jerid Fox, Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
Steven K. Mitchell, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre

Outstanding Choreography/Fight Direction
Scott Daniel, Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory
Eric Davis, The Mikado, freefall Theatre
Jack Holloway, Land of the Dead, Hat Trick Theatre Productions
Jack Holloway, Unnecessary Farce, Hat Trick Theatre Productions
Cheryl Lee, West Side Story, The St. Pertersburg Opera

Outstanding Lead Actor, Play
Bryant Bentley,Two Trains Running, American Stage Theatre Company
Eric Davis, The Normal Heart, freefall Theatre
Jack Holloway, All New People, Jobsite Theater
Matthew McGee, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Michael Nichols, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Jim Wicker, Cat on a Hot Tin Roof, Tampa Repertory Theatre

Outstanding Lead Actor, Musical
Larry Alexander, The Mikado, freefall Theatre
Dick Baker, The Mikado, freefall Theatre
Glenn Glove, The Mikado, freefall Theatre
Nick Lerew, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Matthew McGee, The Mikado, freefall Theatre

Outstanding Lead Actress, Play
Roxanne Fay, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Perri Gaffney, Steel Magnolias, American Stage Theatre Company
Fanni Green, Steel Magnolias, American Stage Theatre Company
Caroline Jett, The Sugarbean Sisters, Stageworks Theatre
Georgina McKee, Venus in Fur, Stageworks Theatre
Rosemary Orlando, The Sugarbean Sisters, Stageworks Theatre
Cassandra Small, A Raisin in the Sun, Stageworks Theatre

Outstanding Lead Actress, Musical
Katie Berger, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Kaitlyn Costello, West Side Story, The St. Petersburg Opera
Stefanie Izzo, West Side Story, The St. Petersburg Opera
Meghan Colleen Moroney, A Fiddler on the Roof, freefall Theatre
Sharon E. Scott, The Wiz, American Stage Theatre Company

Outstsnding Musical Director
Jana Jones, Return to the Forbidden Planet, Jobsite Theater
Michael Raabe, A Fiddler on the Roof, freefall Theatre
Michael Raabe, The Wiz, American Stage Theatre Company
Mark Sforzini, West Side Story, The St. Petersburg Opera
Emi P. Stefanov, The Mikado, freefall Theatre

Outstanding Director, Musical
Eric Davis, The Burnt Part Boys, freefall Theatre
Eric Davis, , A Fiddler on the Roof, freefall Theatre
Eric Davis, The Mikado, freefall Theatre
William Leavengood, West Side Story, The St. Petersburg Opera

Outstanding Director, Play
Eric Davis, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Karla Hartley, The Divine Sister, Stageworks Theatre
Bob Devin Jones, Two Trains Running, American Stage Theatre Company
Todd Olson, Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
Ami Sallee, An Iliad, Gorilla Theatre
Larry Silverberg, The Normal Heart, freefall Theatre

Outstanding Ensemble, Musical
The Burnt Part Boys, freefall Theatre
A Fiddler on the Roof, freefall Theatre
Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory
A Marvelous Party, American Stage Theatre Company
The Mikado, freefall Theatre
West Side Story, The St. Petersburg Opera

Outstanding Ensemble, Play
Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
The Divine Sister, Stageworks Theatre
Hound of the Baskervilles, Jobsite Theater
The Normal Heart, freefall Theatre
One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Two Trains Running, American Stage Theatre Company

Outstanding Production, Musical
The Burnt Part Boys, freefall Theatre
A Fiddler on the Roof, freefall Theatre
Little Shop of Horrors, New Stage Theatre & Conservatory
The Mikado, freefall Theatre
West Side Story, The St. Petersburg Opera

Outstanding Production, Play
Around the World in 80 Days, American Stage Theatre Company
An Iliad, Gorilla Theatre
Inventing Van Gogh, Jobsite Theater
The Normal Heart, freefall Theatre
One Flew Over the Cuckoo’s Nest, freefall Theatre
Two Trains Running, American Stage Theatre Company

BY THE NUMBERS

Number of Nomination by Company

A Simple Theatre – 2
American Stage – 24
freefall – 43
Gorilla – 2
Hat Trick – 3
Jobsite – 8
New Stage – 8
St. Pete Opera – 8
Stageworks – 12
Tampa Rep – 2

Productions with 5 or more Nominations


The Mikado - 12
The Burnt Part Boys – 10
One Flew Over the Cuckoo’s Nest – 9
West Side Story - 8
Around the World in 80 Days – 7
The Divine Sister – 7
The Normal Heart – 7
Two Trains Running - 7
Little Shop of Horrors - 6
Fiddler on the Roof – 5

Artists with Multiple Nominations

Eric Davis – 8
Karla Hartley – 3
Jack Holloway – 3
Todd Ols0n - 3
Mike Wood - 3
 Scott Daniel - 3
Matt McGee - 2
Larry Alexander – 2
Roxanne Fay - 2
Joseph P. Oshry - 2
Jim Sorensen – 2
Michael Raabe – 2

Also, two $500 Jeff Norton "Dream Grants" were presented to Brianna Larson for a 24-Hour Short Play Festival and to Jack Holloway for Free Shakespeare in the Park.

Tags: , , , ,

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Art Breaker

More by Julie Garisto

Search Events

CL's Twitter Feed

© 2014 SouthComm, Inc.
Powered by Foundation

Web Analytics